TRT Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi

23/08/2022

Birlik Haber-Sen tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle organize edilen TRT Türkiye Buluşması çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Programda TRT çalışanlarının talep ve beklentileri konuşuldu.

TRT Genel Müdürlüğü Adnan Öztrak Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı ve TRT Yöneticileri, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, Genel Sekreteri Gürbüz İnaltekin, Genel Başkan Yardımcıları Evren Akpınar ve Recep Dağtekin, TRT Şube Başkanı Fatih Adem Gençbay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Birlik Haber-Sen üyesi ve TRT’de görev yapmakta olan misafirin katılımıyla tamamlandı.

Açılış konuşmasını yapan Birlik Haber-Sen TRT Şube Başkanı Fatih Adem Gençbay, TRT Şube Yönetimi olarak bu zamana kadar sundukları imkanlardan ve sağladıkları faydalardan bahsetti. Birlik Haber-Sen Genel Merkez Yönetimi ile organize şekilde çalıştıklarını söyleyen Gençbay, her adımda TRT’de görev yapan kamu çalışanlarının menfaatleri doğrultusunda çaba gösterdiklerini aktardı. Desteklerinden ötürü başta Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak ve Yönetim Kurulu Üyeleri olmak üzere TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı ve TRT Yöneticilerine çalışanlar adına teşekkür etti.

30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılını kutlayarak konuşmasına başlayan Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, “Halka hizmet hakka hizmet parolasıyla 20 Şubat 1992 tarihinde; şair, yazar, mütefekkir ve Yedi Güzel Adam’dan biri olan merhum Mehmet Akif İnan ve dava arkadaşlarının çizdiği yolda yürümeye devam eden Birlik Haber-Sen, 30 yılını geride bıraktı. Başta kurucumuz merhum Mehmet Akif İnan ve dava arkadaşları olmak üzere ebediyete irtihal eden bütün gönül dostlarımıza Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve sıhhat diliyorum.” dedi.

Kurulduğu günden bu yana; daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla refah, daha fazla insani yardım konularındaki çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Genel Başkan Budak, Birlik Haber-Sen, her zaman Türkiye’de sendikacılığa, demokrasiye, insan haklarına ve örgütlenmeye katkı sunduğunu ifade ederek; “Genel yetkiyi kazandığımız son 11 yılda ise sendika olarak, demokrasiyi yeşertmek, medeniyet değerlerimizi yaşatmak için çalıştık. Kamu görevlileri için, insan onurunun gerektirdiği mali, özlük ve sosyal haklara sahip çıkıp; vesayet iklimine son vermek için her zaman mücadele ettik.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz hain darbe kalkışmasında TRT’de yaşananları hatırlatan Genel Başkan Ömer Budak, “Özellikle 15 Temmuz gecesi, Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın’ın teşvikleriyle de hain darbecilere karşı sizlerle birlikte kol kola, omuz omuza canımızı ortaya koyduk ve bundan da onur duyuyoruz. Hatırlayanlarınız, burada olanlarınız bilecektir; saatlerin adeta durakladığı, ülkedeki vesayet odaklarının silahlarını milletimize doğrulttuğu o gece burada hepimizin bildiği o girişteki kapıları sizlerle beraber aşındırarak alana girdik. Hamd olsun, milletimizin destekleriyle o hain gecede muzaffer olduk.” ifadelerini kullandı.

6. Dönem Toplu Sözleşme sürecine ve elde edilen kazanımlara değinen Genel Başkan Ömer Budak, hizmet kolu çerçevemizde 20 madde, ayrıntılarıyla birlikte 23 kazanım ve genelden elde ettikleri başlıklarla birlikte 41 kazanımla iletişim hizmet kolumuzda ve daha yüzlerce büyük kazanımla kamu görevlileri tarihine imza attıklarının altını çizdi. Kazanımları ayrıntıları ile aktaran Budak, bundan sonraki süreçte çalışanlar adına talep ve beklentilerini sıraladı.

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak’ın toplantıda dile getirdiği talepleri şu şekilde;

  • TRT’de ÖHT’li olarak çalışanların kadroya alınması için destek talebinde bulunuldu.
  • TRT’de görev yapan personelin, görev yaptıkları kadroya belirlenen liyakat kriterlerine göre sınavsız geçiş yapmaları talebinde bulunuldu.
  • 3600 Ek Gösterge çalışmasında tüm kamuya verilen ilave 600 puanın TRT çalışanlarına da yansıtılması talep edildi.
  • İstanbul çalışanlarına % 15 fark verilmesi istenildi.
  • Banka promosyonlarının personel lehine sonuçlanması için destek talebinde bulunuldu.

“Bizim derdimiz millet, kendimiz millet, yükümüz yeniden güçlü medeniyet.”

Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’in her zaman milletin değerlerini savunduğunu ve milletin hukukunu koruyanlarla beraber yol yürüdüklerini dile getirdi. “Üyelerimizin sosyal ve mali haklarını geliştirmek, özlük ve özgürlük alanlarını genişletmek, sosyal haklarda mesafeler almak, açlık ve yoksulluk sınırında çalışan kalmasın diye gayret göstermek, milli gelirin adil bölüşümünü sağlamak için gayret gösteriyoruz.” diyerek sözlerini sürdüren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bizler üreten Türkiye’de, refahın mutlu bir azınlığa değil, tüm ülke insanına eşit şekilde paylaşıldığı bir Türkiye için eğilmeden, bükülmeden, her koşulda ve şartta davasının izini gözeten onurlu bir kuruluşuz. Bizler emeğin ve emekçinin kalkanı olarak yol yürürken değerlerimizden, sendikal duruşumuzdan vazgeçmedik ve vazgeçmeyi de asla düşünmüyoruz. Alnı ak gözü pek teşkilatımızla, davamız dediğimiz ilkelerimiz doğrultusunda mücadele etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

“Güçlü devlet güçlü memur demektir.” şiarıyla mücadele verdiklerini vurgulayan Genel Başkan Yalçın, sözleşmelilerin yaşadıkları sorunlara değindi. Özellikle 31 Mart seçimleriyle bahar müjdesi vermeye çalışanların, alın teri döken emekçilere kara kış getirdiklerini hatırlatan Yalçın, sözleşmelilerin yaşadığı sorunlara ve işten çıkarılma olaylarına dikkat çekti. Memur-Sen olarak mağduriyetlerin giderilmesi için her platformda güçlü bir iradeyle çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Ali Yalçın, “Sözleşmeli personel konusu her zaman gündemimizdedir. Kamuda şu anda 560 bin sözleşmeli personelimiz var. 2011 yılında verdiğimiz mücadele ile 300 bin sözleşmelinin kadroya geçişini sağlamıştık. Memur-Sen’in tüm uyarılarına rağmen bu yönde personel alımları devam etti. KPDK masasında dile getirdiğimiz ve kararlılıkla sürdüğümüz talebimiz bugün toplu sözleşme masasında başlattığımız büyük bir adımla çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yönde görüşmelerimizi yoğun bir şekilde ilerletiyoruz.” dedi.

Yakın zamanda Memur-Sen’in yoğun gayreti ile önemli atılımlar yapılan 3600 Ek Gösterge konusu üzerine açıklamalarda bulunan Genel Başkan Ali Yalçın, “Toplu Sözleşmede birçok kazanıma imza attığımız gibi 3600 Ek Gösterge düzenlemesi üzerinde de büyük bir başarı kazandık. Kamuda çok önemli bir sorundu ve ek gösterge düzenlemesinin uzun süredir yapılamadığını 5 milyon 300 bin kamu personelini kapsayan bir düzenleme ile büyük bir adım atıldı. Kalan eksikliklerin de takibindeyiz, ısrarındayız, çalışmanın daha iyi olması adına gayretlerimiz sürüyor.” şeklinde konuştu.

“Yapılanlar yapılacak olanların teminatıdır.” ifadeleriyle konuşmasına devam eden Ali Yalçın, “Bizim derdimiz millet, kendimiz millet, yükümüz yeniden güçlü medeniyet. Biz Memur-Sen ailesiyiz. Özelde üye, genelde ülke, evrensel anlamda yerküre iddiasıyla çalışan bir teşkilatız. Bu ülkeyi seviyoruz, bizler bu ülkenin özüyüz. Hep dik durduk, omurgalı durduk, millet iradesinin ve milletin yanında durduk, ham demokrasi tam demokrasi olsun dedik. Bu doğrultuda elde ettiğimiz yüzlerce kazanımla ve emin adımlarla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Tüm imkanlarımızla mesai arkadaşlarımıza destek olmaya gayret ettik”

Göreve geldikleri günden itibaren dönemde yapmış oldukları çalışmalardan bahseden TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, kurum ve çalışanlar adına önemli mesafeler kat ettiklerinin altını çizdi. “Türkiye’ye yönelik dezenformasyon ve algı operasyonlarına karşı verilen mücadelelere katkı sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca bilgi edinme ve haber alma hakkının tarafsız bir biçimde hayata geçirilmesini sağlayarak ülke içerisinde demokrasiye katkı sunuyoruz. Bunun yanı sıra yaptığımız projelerimizle ülkemize maddi ve manevi olarak bir kazanç da sağlıyoruz.” diye konuştu.

“Özü sözü insan.” mottosuyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen TRT Genel Müdürü Sobacı, bu bakış açısıyla kurum personellerine de her zaman katkı sunduklarının ve destek olduklarının altını çizdi. Bununla birlikte her zaman Genel Yetkili Sendika Birlik Haber-Sen ile işbirliği içerisinde olduklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, amaçlarının kurum içerisinde yaptıkları ziyaretlerle de çalışanlarla yakın bir ilişki kurabilmek ve yaşanılan sorunları kaynağından tespit ederek hızlı çözümler türetmek olduğunu vurguladı.

Yapıcı ve uzlaşmacı politika sergilediklerini belirten TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, “Toplu sözleşme sürecinde Birlik Haber-Sen ile yaptığımız istişarelerde kurumumuzun imkanları doğrultusunda her türlü desteğe açık olduğumuzu söyledik. Masaya getirilen birçok maddeyi gönül rahatlığıyla onayladık ve yine birçok noktada desteğimizi sunduk. Özellikle sadece TRT personelini kapsayan brüt yüzde beş zammı sonuca ulaştırmış olduk.” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra diğer taleplerinde kapsamı genişleterek sonuca ulaşması konusunda destek verdiklerini aktaran TRT Genel Müdürü Sobacı, görevde yükselme başta olmak üzere kurum içerisinde önem arz eden konulara da aynı hassasiyetle yaklaştıklarını ve çözüm ürettiklerini vurguladı. Sadece memur statüsünde değil, farklı kadrolarda çalışanlar içinde aynı düşünce ve hassasiyetle yaklaştıklarını söyleyen Sobacı, ellerinde olan tüm imkanlarla mesai arkadaşlarına destek olmaya gayret ettiklerini söyledi.

TRT bünyesinde planlanan yeni projelerinden bahseden TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Sobacı, projelerini şu şekilde sıraladı; Ulus, Harbiye ve Tepebaşı yerleşkelerinde deprem güçlendirme çalışmaları, Ayazağa konusunda yürütülen çalışmalar, yine bu bölgede ve Genel Müdürlük bünyesinde planlanan yeni stüdyolar oluşturulması, TRT Genel Müdürlüğünde altyapı çalışmaları tamamlanmış bir camii projesi, personellerin özlük haklarının ve fiziksel imkanlarının geliştirilmesi yönünde yeni düzenlemeler ve daha birçok konu üzerine müjdeler verdi. Personel için en iyi ve faydalı şekilde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, hep beraber yeni başarılara imza atma sözü verdi.

Programın sonunda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100 yılı vesilesiyle TRT çalışanlarından şehit yakınlarına plaket takdim edildi.

Okunma Sayısı : 490

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?