SENDİKAMIZDAN SURİYE'YE YARDIM

30/11/-0001

MEMUR-SEN VE HAK-İŞ SURİYELİLER İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

 

Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonları, savaş mağduru Suriye halkı için yardım kampanyası başlattı. Memur-Sen genel merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan yardım kampanyasına, Kimse Yok Mu, Yardımeli, İHH, Cansuyu ve Deniz Feneri gibi dernekler de destek verdi.  Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın bildirisini okuyan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Suriye’de yaşanan insanlık dramının biran önce son bulması için Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer devletlerin daha çok inisiyatif almaları gerektiğini vurguladı. Yardımların savaş mağdurlarına sağlıklı bir şekilde ulaştırılması için BM’nin gözetiminde bir güvenlik koridorunun açılmasını beklediklerini söyleyen Gündoğdu, ayrıca Memur-Sen olarak ilk etapta 130 bin TL’lik bir yardım yapacaklarını kaydetti.

Gündoğdu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'yu etkisi altına alan ‘Arap Baharı’yla birlikte söz konusu coğrafyalarda ciddi dönüşümlerin yaşandığını kaydetti. Gündoğdu, "Bölgedeki diktatörlere ve onların zulme varan uygulamalarına başkaldırı olarak Tunus’ta başlayan süreç daha sonra Mısır, Libya, Yemen, Cezayir, Ürdün ve Suriye gibi ülkelere sıçradı. Birçok ülkede diktatörlerin tasfiyesiyle sonuçlanan süreç Suriye’de tam bir insanlık trajedisine dönüşmüştür" ifadelerini kullandı.

 

 

Beşşar Esed’in halkın taleplerine kulaklarını tıkaması ve diktatörlüğünü sürdürme ısrarının ülke insanı için büyük bir felakete sebep olduğunu söyleyen Gündoğdu, bu felaketin tüm insanlığın gözleri önünde şiddetini arttırarak devam ettiğine dikkat çekti. Suriye’de 10 milyon insanın açlık ve barınma sorunuyla karşı karşıya bulunduğunu belirten Ahmet Gündoğdu, "20 aydır devam eden iç savaşta Esed; 2 bin 148’i çocuk yaklaşık 50 bin sivili katletti. 250 bin kişi yaralandı, 400 bin kişi tutuklandı ve 100 bin kişi de kayıp. Suriye’de ölenler yalnızca kadınlar değildir, yalnızca çocuklar, gençler ya da yaşlılar değildir. Onlarla birlikte, o zulme sessiz kalan insanlık vicdanı da insanlık onuru da ölmeye yüz tutmuştur" diye konuştu.

 

Uluslararası kamuoyunun bu katliama bir an önce 'dur' demesi gerektiğini de belirten Gündoğdu, akan kanın durması için inisiyatif alınması çağrısında bulundu.

 

Memur-Sen ve Hak-İş olarak Suriye halkına el uzatmak için bir araya geldiklerini söyleyen Gündoğdu, daha önce gerçekleştirdikleri Pakistan, Somali, Filistin ve Arakan Müslümanları için düzenledikleri yardım kampanyalarına dikkat çekti.

 

Daha önce misyonları gereği ortak bir çok çalışmaya imza atan Memur-Sen ve Hak-İş ailelerine bugün yine bir iş düştüğünü söyleyen Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: " Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir, diyen bir medeniyetin savunucuları olarak Suriye’deki kardeşlerimizin, komşularımızın içinde bulundukları trajediye göz yumamayız. Daha önce Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer aldığımızı, bu zulmün bir an önce durması gerektiğini defaatle deklare ettik. Şimdi maddi yardımlarımızla da Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer alıyoruz. Bugün burada Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonları olarak yardım kampanyamızı başlatıyoruz. Büyük Memur-Sen ve Hak-İş ailelerinin tüm fertlerinin bu kampanyaya karınca kararınca katkıda bulunacağına ve Suriyeli kardeşlerimizin içinden geçtiği bu zor süreci bir an önce atlatması için her türlü çabayı göstereceğine olan inancımız sonsuzdur."

 

 

SURİYE’DE YAŞANANLARA KARŞI DUYARSIZ KALAMAZDIK

 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise Suriye’deki yaşananlara dikkat çekmek için STK’lar olarak bir araya geldiklerini ifade etti. Arslan, Suriye gibi hem kültürel hem de tarihsel bağlarının bulunduğu kardeş bir ülkede yaşananlara duyarsız kalamayacaklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

 

"Biz mazlumun diline ve rengine bakmaksızın yardımına koşmak ve yaralarını sarmak zorundayız. Eğer Somali'de bir sorun varsa oraya koşuyoruz. Haiti'de bir ihtiyaç varsa oraya gidiyoruz. Bosna'da bir katliam varsa onların sesini duyurmaya çalışıyoruz. Bu gün yanı başımızda yanan ateşi söndürmek için mücadele ediyoruz. Bu kapsamda sınırın ötesine ulaşmamız gerekiyor. Bazı sivil toplum örgütlerinin Suriye'ye ulaştığını biliyoruz. Ancak Türkiye kamuoyunu da bilgilendirmememiz gerekiyor."  Arslan, konfederasyon olarak yardım kampanyasını 100 bin TL ile başlattıklarını da sözlerine ekledi.

 

Toplantıya katılan yardım kuruluşlarının temsilcileri ise Suriye'deki son durum hakkında bilgi verdi. Kendilerine ulaştırılan yardımları Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştıklarını belirterek, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini beklediklerini dile getirdi. Söz konusu dernekler, Suriye’de yaşananlara dikkat çekmek için Memur-Sen ve Hak-İş’in gösterdiği duyarlılıktan da dolayı iki konfederasyona teşekkür etti.

Okunma Sayısı : 1225

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA SON

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA SON - 30/11/-0001

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA SON

MEMUR-SEN TÜZÜK TADİL KONGRESİ

MEMUR-SEN TÜZÜK TADİL KONGRESİ - 30/11/-0001

MEMUR-SEN TÜZÜK TADİL KONGRESİ

41.BALKAN YÜRÜYÜŞ YARIŞMASI YAPILDI

41.BALKAN YÜRÜYÜŞ YARIŞMASI YAPILDI - 30/11/-0001

41.BALKAN YÜRÜYÜŞ YARIŞMASI YAPILDI

GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU

GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU - 30/11/-0001

GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU

BYEGM KURUMSAL ANALİZ ÇALIŞTAYI

BYEGM KURUMSAL ANALİZ ÇALIŞTAYI - 30/11/-0001

BYEGM KURUMSAL ANALİZ ÇALIŞTAYI

@BirlikHaberSen tarafından gönderilen tweetler
M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
TÜMÜ
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?