PTT A.Ş. PERFORMANS SİSTEMİNİ TALEPLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA BÜYÜK ORANDA DÜZENLEDİ

07/12/2022

PTT A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ EYLEM İLK SONUCUNU VERDİ. PERFORMANS SİSTEMİ BÜYÜK ORANDA DÜZENLENDİ.

PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü önünde yaptığımız basın açıklamasında ifade ettiğimiz üzere Performans Yönetim Sisteminde değişiklikler yapılması gerektiği yüksek sesle dile getirilmiştik.
 
Bugün itibarıyla taleplerimiz büyük ölçüde karşılanmış performans yönetim sistemi prosedürü revize edilerek yürürlüğe girmiştir.
 
Prosedürde yapılan temel değişiklikleri şu şekilde ifade edebiliriz;
 
1- Dağıtıcı/Postacıların performans ücreti alabilmeleri için 7000 puan alma zorunluluğu kaldırılmıştır.
 
2- Dağıtıcı personel için günlük 636 puan sınırı kaldırılmıştır. 
 
3- Dağıtıcı/Postacıların performans alabilmesi için en az aylık 1200 adet gönderi dağıtma zorunluluğu kaldırılmıştır.
 
4-İdari tatil ve pazar günleri yapılan çalışmalar ortalama gün hesabına katılmayacak ancak o gün alınan puanlar ücret hesaplanmasına dahil edilecektir.
 
5- Yeni düzenleme ile personel fiilen çalıştığı günler kriterleri sağlaması durumunda performans ücreti alabilecektir. Bu sayede personel yıllık izne çıktığında  veya rapor aldığında mağduriyet yaşamayacaktır. Fiili çalıştığı gün kadar performans ücreti alacaktır.
 
6- Personelin günlük performans puan ortalaması hesaplanırken çalıştığı gün sayısının o dönemin resmi çalışma gününden fazla olması halinde resmi çalışma günü dikkate alınacaktır. Bu sayede resmi tatillerin ve idari tatillerin çok olduğu aylarda performans ücreti alamama sorunu ortadan kalkmış olacaktır.
 
7- İade işlemi tesliminden daha meşakkatli olan tebligatların iadeleride teslim adetlerine dahil edilecektir.
 
8- Dağıtıcı personelin eğitime/seminere/sınava katılması durumunda katıldığı her eğitim/seminer/sınav saati için 8 kayıtlı gönderi peroformans adetlerine ilave edilecektir.
 
9-Tek personelle hizmet verilen yerlerde gişe ve dağıtım hizmetlerinin dağıtıcı personel marifetiyle verilmesi durumunda günlük teslim şartı aranmayacaktır.
 
Önemle belirtmek isteriz ki Performans Sisteminde yapılan düzenleme Birlik Haber-Sen Yönetimi olarak İdari Hizmet Sözleşmeli personelin kadroya alınması yönünde verdiğimiz mücadelemizi etkilemeyecek, çalışmalarımız azimle devam edecektir.

Okunma Sayısı : 2119

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?