MEMUR VE İŞÇİLERİN 1 MAYIS COŞKUSU TANDOĞAN'A SIĞMADI

30/11/-0001

 

Memur-Sen ve Hak-İş tarafından düzenlenen ortak 1 Mayıs kutlaması, Ankara Tandoğan Meydanı'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katılımıyla yapıldı. On binlerce kişinin katıldığı mitingde, katılımcıların coşkusu dikkat çekerken, işçi ve memurların talepleri hep bir ağızdan haykırıldı.

 

Miting, Memur-Sen ve Hak-İş kortejlerinin Tandoğan Meydanı'na gelmesiyle başladı. Folklor, halk oyunları ve halayların çekildiği kutlamalara, 1 Mayıs Bildirisi'nin okunmasıyla devam edildi. Daha sonra, konuşmalara geçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın konuşmalarından sonra, sanatçı Mustafa Ceceli, katılımcılara konser verdi.

 

BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇİN BURADAYIZ

 

Mitingde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 1 Mayıs'ta birlik, barış, kardeşlik, mücadele ve dayanışma için Tandoğan Meydanı'na geldiklerini söyleyerek, buradan Anadolu'nun dört bir yanında 1 Mayıs'ı kutlayan emekçileri selamladı. Dün itibariyle başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde masaya güçlü bir şekilde oturmak için alanlara çıktıklarını söyleyen Gündoğdu, toplu sözleşme masasının 1 Mayıs'a denk gelmesinin ise çok önemli olduğunu ifade etti. Bugün çalışan memurların emekli olmamak için direndiklerini söyleyen Gündoğdu, "Birileri ömrünü bu ülkeye vakfetmiş çalışanlarımızın emekli olunca maaşlarının yarı yarıya düşmesini izah etsin. Emeklilerimize ekonomik sefaletten ve başkalarının eline bakmaktan kurtarmak için Memur-Sen olarak tüm ödemelerin emeklilik aylığının hesaplanmasında dikkate alınmasını, yani taban aylığa yansıtılmasını istiyor" diye konuştu. Toplu sözleşme taleplerine de değinen başkan Gündoğdu, taleplerinin dünyanın en çok büyüyen ikinci ekonomisi olan Türkiye ekonomisine göre mütevazi olduğunu söyleyerek, toplu sözleşme masasında 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için ise yüzde 14 zam istediklerini söyledi. Taban aylığa ise 2012'de 120 TL, 2013'de 80 TL seyyanen zam istediklerini söyleyen Gündoğdu, bu zamların emeklilere de yansıtılmasını talep ettiklerini ifade etti. Gündoğdu, ayrıca başörtülü kadınların başörtülü olarak seçilme ve kamuda görev yapma hakkına kavuşmasını beklediklerini, toplu sözleşmenin olmazsa olması grev hakkı ile memura siyaset hakkı istediklerini ifade etti. Gündoğdu, vesayeti, vesayetçi zihniyeti, vesayetin tetikçilerini, vesayetin bütün sorumlularını tarihin çöp sepetine götürecek demokratik, özgürlükçü, sivil ve millete ait yeni bir anayasa talebini tekrarladı.

 

ADALETSİZLİKLERİ HAYKIRMAK İÇİN BURDAYIZ

 

Adaletsizlikleri haykırmak, saygın bir iş, insan onuruna yaraşır bir hayat için Tandoğan'da olduklarını ifade eden Gündoğdu, "Doktorlara, öğretmenlere ve kadınlara yönelik şiddete hayır demek için buradayız. Daha demokratik, daha adil bir Türkiye talebini haykırmak için birlikteyiz. İlk toplu sözleşme masasında memur ve memur emeklilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklarını iyileştirmek için Tandoğan’dayız. Kamu görevlilerinin grev ve siyaset hakkını haykırmak için alanlardayız.  4/B ve 4/C başta olmak üzere tüm sözleşmelilerin kadroya alınması için yüz binler buradayız. Engellilerin sosyal yaşama eşit bireyler olarak katılımını sağlamak için buradayız. 28 Şubat ve 12 Eylül başta olmak üzere tüm anti demokratik süreçlerde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için buradayız.  Biz, özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik bir anayasa için, inanç ve düşünce özgürlüğümüze sahip çıkmak için buradayız" şeklinde konuştu.

 

Kadına yönelik yasakların her alanda sürdüğünü  belirten Gündoğdu, başörtüsü yasağının tüm alanlardan kaldırılmasını istedi ve "Bu onur; iktidarıyla muhalefetiyle bu Meclis’in olsun" dedi. Darbe girişimlerini durdurmak için ortak akıl mitinglerini yaptıklarını hatırlatan Gündoğdu, bugün ise darbecilerin hesap vermesi için Tandoğan’da olduklarını kaydetti. 1 Mayıs’ta Tandoğan Meydanı’nda, 18 yıl boyunca vali ve belediye başkanı olarak Ankara’yı yöneten despot Nevzat Tandoğan’ın ismini buraya verenlere inat, “Herkese, Her Kesime Özgürlük!” demek için burada olduklarını dile getiren Gündoğdu, Melih Gökçek’e çağrıda bulunarak Tandoğan Meydanı’nın isminin Özgürlük veya Demokrasi Meydanı olarak değiştirmesini önerdi.

  

YENİ ANAYASA MUTLAKA YAPILMALI

 

Ahmet Gündoğdu konuşmasında, 'Millete namlusunu çeviren tanklara asla selam durmam' Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat sürecinde ferasetiyle kaosu önleyen Necmettin Erbakan ve darbeci beşli çeteye karşı tek başına mücadele eden demokrat sendikacı olarak nitelendirdiği Mustafa Başoğlu’nu da rahmet ve şükranla andıklarını kaydetti.

Darbelerin izlerini silmenin en iyi yönteminin özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik bir anayasa olduğunu söyleyen Gündoğdu, Memur-Sen olarak, 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği paketinin genişletilmesini, vesayetin şifrelerinin çözülmesini, yasakların kalkmasını, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atılmasını sağladıklarını dile getirdi. Milleti, insan onurunu, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa istediklerini dile getiren Gündoğdu, "Bu meseleyi çok ciddiye alıyoruz. Seçimlerde bütün partilerin ortak vaadi de yeni anayasaydı. Açın bakın arşivlere bütün partilerin yeni anayasa sözünü göreceksiniz. Bu nedenle kim yeni anayasa yapım sürecinde oyunbozanlık yapar, mızıkçılık çıkarır, masadan kalkarsa hesabını sorarız. Tandoğan Meydanı’ndan ilan ediyoruz: Milletin anayasasını yapmaktan kaçanları, milletle birlikte kovalar sandığa gömeriz" dedi.

 

 “Toplu Sözleşme Hakkı” verilmezse, toplu görüşme masasına bir daha oturmayacağız” diyerek toplu görüşme dönemini bitirdiklerini söyleyen Gündoğdu, bu anlamlı günde Ankara Tandoğan Meydanı’nda hep birlikte Toplu Sözleşme taleplerini haykıracaklarını vurguladı. Gündoğdu, konuşmasının sonunda, 2012 ve 2013 yılı toplu sözleşme tekliflerini katılımcılarla tekrar paylaştı.

 

Tandoğan'daki mitinge, Bakan Çelik'in yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Ak Parti Manisa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Ak Parti Kayseri Milletvekili Salih Kapusuz, Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Ak Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Aile Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, Ak Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Has Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erdinç Yazıcı da 1 Mayıs kutlamalarına katıldı.

 

Konuşamlardan sonra Tandoğan'daki Memur-Sen ve Hak-İş'in 1 Mayıs kutlama programı, sevilen sanatçı Mustafa Ceceli'nin konseriyle son buldu.

 


Okunma Sayısı : 1425

Haber Fotoğrafları
redirect looking for affair why do men have affairs
">
redirect looking for affair why do men have affairs
" />
link women who cheat on husband online
">
link women who cheat on husband online" />
redirect looking for affair why do men have affairs
">
redirect looking for affair why do men have affairs" />
redirect married men who cheat why do men have affairs
">
redirect married men who cheat why do men have affairs" />
link online
">
link online" />
link women who cheat on husband online
redirect
link
women who cheat on husband online
redirect
redirect website why do men have affairs
">
redirect website why do men have affairs" />

DİĞER HABERLER

BİRLİK HABER-SEN GENEL MERKEZİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINDA BTK PERSONELİNİ YALNIZ BIRAKMADI

BİRLİK HABER-SEN GENEL MERKEZİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINDA BTK PERSONELİNİ YALNIZ BIRAKMADI - 30/11/-0001

BİRLİK HABER-SEN GENEL MERKEZİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVINDA BTK PERSONELİNİ YALNIZ BIRAKMADI

MEMUR-SEN'DEN CUMHURBAŞKANI GÜL'E ZİYARET

MEMUR-SEN'DEN CUMHURBAŞKANI GÜL'E ZİYARET - 30/11/-0001

MEMUR-SEN'DEN CUMHURBAŞKANI GÜL'E ZİYARET

YASA ÇIKTI, TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR

YASA ÇIKTI, TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR - 30/11/-0001

YASA ÇIKTI, TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR

TÜRKİYE KOZAKLIDA BULUŞTU

TÜRKİYE KOZAKLIDA BULUŞTU - 21/10/2014

TÜRKİYE KOZAKLIDA BULUŞTU

BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN BÜLENT ARINÇ ZİYARET EDİLDİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN BÜLENT ARINÇ ZİYARET EDİLDİ - 30/11/-0001

BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN BÜLENT ARINÇ ZİYARET EDİLDİ

@BirlikHaberSen tarafından gönderilen tweetler
M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
TÜMÜ
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?