Sendikal Mücadele ve Şube Genel Kurulları

Mevlüt BURGAÇ

Birlik Haber-Sen bir Sivil Toplum Örgütü olarak demokrasinin geliştirilmesi, çalışanların sosyal, ekonomik durumlarının güçlendirilmesi, insanca yaşanabilir maaş ve özlük haklarına ulaşılmasının mücadelesini 26 yıldan bu yana vermektedir.

Memur-Sen ailesinin bir ferdi olan Birlik Haber-Sen; bir milyonu aşan ve tüm iş kollarında yetkili olan kardeş sendikalarla birlikte ülkemizin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü, milli ve manevi değerlerimizin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması, dünya mazlumlarının sesi olmayı (Filistin, Suriye, Arakan, Somali vb.) kendisine görev bilen bir sivil toplum örgütüdür.

Kurulduğundan bu güne kadar geçen 26 yıllık dönemde her daim çalışanın yanında, haksızlıkların karşısında olmuştur. Yetkili olduğu 2013 yılından sonraki 3 Toplu Sözleşmede PTT A.Ş., TRT, Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı, RTÜK ve BTK çalışanlarının maaş, sosyal haklar ve kariyer planları yapmalarının önündeki birçok engelin aşılmasında imzası vardır.

PTT A.Ş. personellerinin, Postacıların tayin bedeli adı altında her ay ödenen 230 TL, Araç Kullanma ücreti 84 TL, Motosiklet kullanma ücreti 101 TL,  İHS Postacılara ödenen yemek bedelini tayin bedeline çevrilerek aynı ücreti almaları sağlanmıştır.  Gişe ve Büro Görevlisi personele paralı işlerinde çalışanlara 84 TL ve şubede çalışanlara ise 105 TL ödenmesi sağlanmıştır.

PTT A.Ş’nin İHS personellere uyguladığı Performans Kriterleri, 399’lu personele uyguladığı kariyer yapmasının önündeki İHS’ye geçme şartı gibi uygulamaları Yargıtay’da dava açılmak suretiyle hukuki zemine taşınmıştır.

İHS’li çalışanların maaşlarının arttırılması için tüm yollar denenmektedir. Başlangıç olarak İstanbul’da çalışan İHS personellerin maaşlarında büyükşehir farkıyla birlikte %15 oranında artış sağlanmış, bu artışın tüm illere yaygınlaştırılması gerektiği yönündeki yoğun çabamız devam etmektedir. Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantısında İHS Teknikerlere 100 TL maaş artışı yapılması kararlaştırılmış ve uygulamaya konmuştur.

Ayrıca geneli ilgilendiren Toplu Sözleşmelerde, 399’a tabi personele ödenmeyen eş yardımı, yıllık izinlerin devri, birinci derecede yakınlarının vefatı dolayısıyla kullandırılmayan mazeret izinleri alınarak uygulamaya konulmuştur.

PTT A.Ş. ve TRT Genel Müdürlüğünde yapılmayan unvan yükselme sınavları başlatılarak her yıl unvan yükselme sınavı açılmaya başlanmıştır. PTT A.Ş. Şef unvan yükselme sınavları her yıl açılmakta olup bu yıl içerisinde açılması planlanmaktadır. Uzun zamandır açılmayan Müdür yükselme sınavları açılmış, yönetmelik değişikliğiyle de önümüzdeki süreçte tekrar sınavlar açılacaktır.

Sendikamızın girişimleri sonucu PTT A.Ş.’de yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle son 3 yılda yaklaşık 10.000’den fazla yeni personel alımı sağlanmıştır.

Kıymetli yol arkadaşlarımız, görüldüğü üzere yetkili olduğumuz 2013 yılından bu yana birçok kazanım elde ettik bunu sizlerle birlikte başardık. Bu başarımızı sizlerin verdiği güçle bunları yaptık ve Allah’ın izniyle sizlerden aldığımız güçle daha fazla kazanımı hep birlikte alacağız.

Son zamanlarda İhs-Der’in üyelerden aldığı aylık 12 TL yetmemiş olacak ki, aynı üyeleri Sendika üyesi yaparak sendika üyesi paralarını da alarak harcama yolunu tutacakları anlaşılmıştır.

Şayet dernek her işi yapıyorsa sendika neden kuruyorlar,  sendika işe yarıyorsa derneği neden kapatmıyorlar.

Siz değerli çalışanlarımızın bu gibi ne olduğu belli olmayan korsan yapılara itibar etmeyeceklerini umuyorum. Herhangi bir konfederasyona bağlı olmadan sadece üç beş üye yaparak onların paralarını yemeyi planlayan bu tür sendikalar iş kolumuzda bundan önce de kuruldu. Saymaya kalkarsam 10’a yakın tarih olmuş sendika vardır.

Amaçları çalışanların haklarını aramak yerine fitne ve fesat çıkararak, çalışanlar arasında şucu veya buçu diyerek aralarında husumet yaratarak çalışanların birlik ve beraberliğini bozmaktır.

Kıymetli çalışanlarımızın ileride doğacak olumsuzluklara karşı tüm meslektaşlarımızın dikkati olmasını öneriyor, ne olduğu belli olmayan kurumlara tamah etmeyeceğine ve bu gibi yapılara herhangi bir destek vermeyeceklerine inanıyorum.

“Gürültü Sen’in” ömrü diğer kapanan sendikaların ömrü kadarda olmayacaktır.

Alınacak hakları ancak bir milyondan fazla üyeye sahip Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen alır.

Birlik Haber-Sen’e bağlı şubelerimizin seçimleri 03.11.2018 tarihinde eş zamanlı yapılacaktır. 4 yıl süreyle şubelerimizi yönetecek kardeşlerimiz seçilecektir.

Bu seçim teşkilatımıza güç katacak, çalışanların problemlerinin çözümü noktasında gayret sarf edeceklerdir. Genel Merkez Seçimleri 2019 yılı içerisinde Temmuz-Ağustos aylarında yapılacaktır.

Birlik Haber-Sen olarak 20 Şubat 1992’de kuruluşumuzdan itibaren çeyrek asrı aşkın zaman içerisinde üyelerine en iyi hizmet vermenin yanında, bugüne kadar seçimleri şeffaf, katılımcı ve kucaklayıcı bir ortamda geçmiştir.

03.11.2018 tarihinde yapılacak seçimlere katılacak tüm delegelerimizi hürmetle selamlıyor. Seçilecek yönetim kurulu üyelerimizi de şimdiden kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?