“ADI VAR KENDİ YOK “

Mevlüt BURGAÇ

Bir sendikanın 23.04.2020 tarihinde resmi internet sitesinde SAMİMİYET VE SAMİMİYETSİZLİK BELGESİ başlıklı yazısında şahsımın kapalı bir whatsApp grubunda 22.04.2020 tarihinde yayımlanan bir dilekçe üzerine kapalı gruptaki kişileri bilgilendirmek amacıyla attığım mesajda PTT Genel Müdürlüğünde çalışan Dağıtıcıların 55 yaşında yıprandığını devlet kabul ederek resen emekli edilmesinin hakkaniyetli olmadığını, hükümetin 2006 yılında çıkardığı 5510 sayılı kanunla PTT Dağıtıcılarının yıprandığını kabul ederek yıpranma hakkı verilmiştir. Ancak, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet SEZER anayasa mahkemesine giderek 2008 yılında bu düzenlemeyi içeren kanunun ilgili maddelerini iptal ettirmiştir.  Burada hukuki bir durum oluşmuştur.  Bu sorunun giderilmesi için temennilerle bu işin olmayacağı Meclisten Kanunun çıkması gerektiği ve çözüm yerinde kanun teklifi verilerek TBMM de çözülmesi gerekmekte olduğunu belirtmek istedim.

 

Şimdi sormak isterim,

 

1 - Bir dilekçeye karşı görüş bildirme hakkımız yok mudur yâda birilerinden izin mi alacağız?

 

2 - 2001 yılı ile 2012 yılları arasında Basın Yayın ve İletişim Hizmet kolunda Genel yetkili sendikaydınız. Bu kanun anayasa mahkemesine gittiği süreçte ve iptal edildikten sonra Genel Yetkili Sendika olarak ne yaptınız? Hangi eylemi yaptınız, iş bırakma, basın açıklaması veya Avrupa İnsan hakları Mahkemesine neden dava açmadınız? Dağıtıcı kardeşlerimizin bu hakları elinden alındığı süreçte Eylem yapmaya ve dava açmaya değer bulmadınız mı, 5434 sayılı kanunun 40. maddesinin “ç” bendinin kaldırılması için bir girişiminiz oldu mu?

 

3 - Yine Genel Yetkili Sendika olduğunuz 2005-2006 yıllarında PTT Personelinin ne kadar mağdur edildiğini bilemezsiniz, siz bu kurumda çalışmıyorsunuz. PTT Genel Müdürlüğünde Çalışan Personellerin Kefalet Sandığı vardı 2006 yılında kaldırıldı. PTT Personellerine en yüksek meblağ olarak 1.050 TL verildi.  2005 yılında PTT’den ayrılan Türk Telekom Personeline ise aynı dönemde 10.000 ile 20.000 TL arasında para verildi. Bilmediğin için söyleyeyim senin şu anda oturduğun koltukta o zaman oturan Genel Başkan zamanın Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN’e çalışanın hakkını çok güzel şekilde pay ettin diye teşekkür plaketi verdi. Sayın Genel Başkan Sendikanızın her PTT Çalışanına 2006 yılı parasıyla en az 10.000 TL borcu var. Ödemenizi bekliyoruz. Ödemiyorsanız Emek hırsızı sendika olduğunuz buradan çok iyi anlaşılıyor.

 

4 - Yetkili olduğunuz 2001 yılından 2012 yılına kadar PTT çalışanlarına ne aldınız dile kolay 11 yıl cevap bekliyorum.

 

5-Seçilmiş genel başkanı seçimsiz gönderip o makama nasıl geldin?

 

Daha fazla sizi yormayayım yukarıdaki maddeleri PTT Çalışanları için açıklarsanız memnun oluruz. Neden PTT Personelleri tarafından sendikanızın benimsenmediğini anladınız mı siz içi boş arı kovanından başka bir şey değilsiniz adınız sendika ama içi boş.

 

Ayrıca bir genel başkana yakışmayacak üslupla kaleme aldığınız yazıdan dolayı sizleri kınıyorum.

 

Haktan ve hukuktan bahsediyorsun. Bir kapalı grupta yazılan yazıyı alıp benden habersiz yayınlıyorsun.

 

Türk Ceza Kanunun 132. maddesinde haberleşmenin gizliliğinin ihlal ederek haktan ve hukuktan anlamadığın ortaya çıkmıştır. Elbette her hukuksuz eyleme karşı hukuk önünde maddi ve manevi hesap sorulacaktır.

 

Başkasına akıl verenlerin öncelikli olarak aynaya bakmaları gerekmektedir.

 

‘’Birlik Haber Sen’’ olarak bizim PTT Personelleri için yetkili olduğumuz 2013-2020 yılları arasında kazanımlarımızı tüm PTT Personeli biliyor.  Bildiği için zaten sizin gibi sendikalara itibar etmiyor. İtibar satın alınmaz görülür.

 

Sayın Genel Başkan sana bir tavsiyede bulunayım bırak sen bu işleri sendikacılık sizin işiniz değil iftira ve yalanla sendikacılık yapılmaz. Sendikacılığı BİRLİK HABER SEN yapıyor size ihtiyaç yoktur. Aldığımız haklar alacaklarımızın teminatıdır.

 

Çalışanların sizlere verdiği yetkiyi birilerine yalakalık yapmak için kullandınız çalışanları unuttunuz. Şimdi ne yüzle gelip üye olun diyorsunuz. Sizin teminatınız ise yukardaki maddelerdir. Bugüne kadar İş kolumuzda hiçbir kazanımı olmayan İş kolumuzdaki çalışanlara hep yük oldunuz.  Düşün artık çalışanların sırtından.

 

BİRLİK HABER SEN olarak Dağıtıcı kardeşlerimiz için verdiğimiz yıpranma hakkı mücadelemizi tüm PTT çalışanları bilir. Çalışanlar, bir hak alınacaksa bunu Birlik Haber Sen’in alacağını da bilir.

 

ZİYA PAŞA der ki:

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

 

İftira atarak, yalan söyleyerek sendikacılık yapılmaz, projelerini anlatırsın bu güne kadar yaptığın faaliyetleri ortaya koyarsın ortaya koyacak bir şeyleri olmayanlar kuru gürültü çıkarır. Söylenecek daha çok söz vardır ancak söz söylemeyi değmez.  

 

Mevlüt BURGAÇ

BİRLİK HABER SEN GENEL

BAŞKAN YARDIMCISI

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?