Birlik Haber-Sen’den Türkiye Genelinde Eş Zamanlı Basın Açıklaması

22/11/2022

Birlik Haber-Sen Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirdiği Basın açıklamaları ile PTT’deki İHS’li ve TRT’deki ÖHT’li personelin kadroya alınması için çağrıda bulundu.

Birlik Haber-Sen Sözleşmelilerin kadroya alınması sürecinde yaşanan aksamaları dile getirmek için Basın Açıklaması yaptı. Bir süredir yürütülen çalışmaların ardından olayın önemini, hizmet kolu çalışanlarının beklentilerini ve desteğini aktarmak adına İmza Kampanyası düzenlenmişti. Tamamlanan İmza Kampanyası ile Türkiye genelinde 100 bini aşkın imza bir araya getirildi.

Toplanan imzaların ardından Türkiye genelinde düzenlenen eş zamanlı Basın Açıklamaları ile kamuoyuna çalışanların kadro beklentisi aktarıldı ve toplanan imzalar kargo yoluyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderildi.

Ankara’da PTT A.Ş. Ankara Başmüdürlüğü önünde düzenlenen Basın açıklamasına Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, Genel Sekreteri Gürbüz İnaltekin, Genel Başkan Yardımcıları Evren Akpınar ve Recep Dağtekin, Şube Başkanları, teşkilat mensupları ve üyeler katıldı. Basın açıklamasını Genel Başkan Ömer Budak okudu.

Basın Açıklaması metni;

Basınımızın güzide mensupları, kıymetli arkadaşlar,

Bizler ülkemizin birliğinden ve beraberliğinden güç alan bir milletiz ve halkız. Ülkemizin huzur ve güvenliğini, birlik ve beraberliğini hedef alan her türlü hain terör saldırısına, girişimini, kalkışmasını lanetliyoruz. Yakın zamanda gerçekleşen İstanbul ve Gaziantep saldırılarında şehit olan vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyoruz. Türkiye köklü tarihiyle ve her yeni günde ortaya koyduğu yeni büyüme hedefleriyle birçok dünya ülkesine örnek olan, bunun yanında emperyalist güçlerin hedefi haline gelmiş bir ülkedir. Ama hiçbir zaman bu emperyalist güçlerin ve destekçisi ülkelerin bir piyonu haline gelmemiştir, bundan sonrada gelmeyecektir.

Bu çerçevede başta Türk Silahlı kuvvetleri olmak üzere teröre ve terör yandaşlarına gerçekleştirilen her türlü çalışma ve operasyonu canı gönülden destekliyoruz. Türk askerimizin ve kolluk kuvvetlerimizin her zaman yanında ve arkasında olmaya devam ettik; bundan sonra da devam edeceğiz. Çünkü bizler biliyoruz ki, ülkemiz ve silahlı kuvvetlerimiz böylesine dik bir duruş göstermedikçe, bu hainlerin, bu alçakların, bu lanetlenmiş teröristlerin sonu gelmeyecek, masumların göz yaşı akmaya, sivillerin kanı dökülmeye devam edecektir.

Bazı sendikalar ve sivil toplum örgütleri de çıkıp utanmadan, sıkılmadan Savaşa hayır sloganları atıyorlar. Kınıyoruz arkadaşlar, düşmanın dışarda değil, içerde, yanı başımızda olduğunu görüyoruz ve her birini kınıyoruz. Bunca masum insanın canı yanmış, annesinin kucağında can vermiş çocuklarımızı gördükçe, yanı başımızdaki utanmazların hala sivillerin katledilmesine ses çıkaramazken savaşa hayır diyerek slogan atmalarını kınıyoruz. Elbet bir gün ülkemizden bu terör belası temizlenecektir. O zaman bu çocuk katillerini savunanların, bu terör sevicilerinin de sonu gelecek; ülkemiz ve milletimiz işte o zaman aydınlık yarınlara huzur içinde ilerleyecektir.

Basınımızın güzide mensupları,

Basın Yayın ve İletişim Hizmet Kolunun kıymetli çalışanları ve sendikamızın sevgili üyeleri PTT’ de görev yapan İHS’ li ve TRT’ de görev yapan ÖHT’ li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda Ülkemizin her bir köşesinden topladığımız 100.000 i aşkın imzayı, bu gün KADRO bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye Genelinde eş zamanlı olarak, PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderiyoruz. Bu amaçla da burada toplanmış bulunuyoruz.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele eden Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen 01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. Maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.” Hükmünün eklenmesi sağlanmıştır. 

Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir.

Sayın Basın Mensupları;

Hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatında, yaklaşık 12.000 İdari Hizmet sözleşmeli personel ve TRT’ de 4000 Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personel bulunmaktadır.

PTT’de İdari Hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi Memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar.

Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında Temel ücretleri, İş güvenceleri, Sosyal Güvenlik hakları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir.

Yine TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar.

Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz  PTT' de İdari Hizmet Sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT' de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir.

Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak ta Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir.

Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır.

Bu nedenle gerek PTT’de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT’ deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100.000’ i aşkın imzada da talep ettikleri üzere KADRO beklentilerini içeren imzaları bu gün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz.

Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz ve diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Okunma Sayısı : 672

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?