Birlik Haber-Sen’den PTT Genel Müdürlüğü Önünde Ses Getiren Açıklama

16/09/2022

Birlik Haber-Sen Genel Merkezi bugün PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü önünde büyük bir katılımla basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında PTT A.Ş. personelinin sorunları dile getirildi ve Birlik Haber-Sen’e karşı yapılan saldırılara cevap verildi.

Bilik Haber-Sen Genel Merkezi bugün PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasına Genel Başkan Ömer Budak, Genel Sekreteri Gürbüz İnaltekin, Genel Başkan Yardımcıları Evren Akpınar, Selçuk Erdem, Cengiz Şişman, Recep Dağtekin, Nihat Gezer, Şube ve İl Başkanları, çok sayıda hizmet kolu çalışanı katıldı.

Basın açıklamasında Birlik Haber-Sen’in bugüne kadar elde ettiği kazanımları ve başarıları sıralayan Genel Başkan Ömer Budak, hizmet kolu çalışanları adına verdikleri mücadelelerden bahsetti. Son süreçte Birlik Haber-Sen’e açık bir şekilde yapılan saldırılara cevap veren Genel Başkan Budak; “Ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin, üyelerimiz ve çalışanlar kazanmaya, Birlik Haber-Sen kazanım üretmeye, gelişmeye, her şeyin en iyisine ulaşmak adına büyümeye devam edecektir.” dedi. PTT A.Ş. çalışanlarının sorun, sıkıntı ve problemlerini aktaran Genel Başkan Budak, çözümü konusunda verdikleri mücadeleyi aktardı ve taleplerini maddeler halinde sıraladı.

Basın açıklamasının metni;

Basınımızın güzide mensupları, Haberleşme Hizmet Kolunun fedakar çalışanları, çok kıymetli üyelerimiz dava ve yol arkadaşlarımız. Öncelikli olarak bugün burada hak mücadelemize destek vermek için bizimle birlikte olduğunuzdan dolayı hepinize teşekkür ediyor ve basın açıklamamıza hoş geldiniz diyorum.

Kıymetli dostlar;

PTT personelinin hak kaybına uğramaması adına destansı mücadeleler veren Birlik Haber-Sen, 30 yıllık hak ve emek mücadelesinde birçoklarının hayal dahi edemediği sayısız başarıların altına imza atmıştır. Bu başarıların karşılığı olarak ise sizlerin güçlü desteği, sağlam duruşu ile PTT A.Ş. başta olmak üzere TRT, RTÜK, BTK ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda Genel Yetkili Sendika olma sıfatını 11 yıldır aralıksız sürdürmekteyiz.

Sayın basın mensupları, kıymetli üyelerimiz;

Birlik Haber-Sen Genel Yetkili Sendika olduğu günden itibaren özellikle sivil alanda özgürlüklerin gelmesi, kamusal alan yalanının ortadan kalkması için mücadele vermiş kamuda kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini sağlamıştır. İş yerlerinin insan sağlığı için uygun hale getirilmesi yönünde çeşitli çalışmalar yapmış ve bu alanda önemli gelişmeler olmuştur. 2013, 2017 ve 2018 yıllarında kuruma personel alımı yapılması için verilen mücadelelerimiz sonuç vermiş, 2014 yılında Dağıtıcılıktan memurluğa geçiş, 2014 yılında Şef, 2015 yılında Başdağıtıcılık, 2017 yılında Müdür görevde yükselme sınavlarının açılmasını sağlamıştır. Yüzlerce üyemizin disiplin kurulu toplantılarında hakları savunulmuş ve hukuki destek sağlanmıştır. Üyelerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda tüzüğümüz gereği il içi ve il dışı yer değiştirmelerinde destek olunmuştur. Pandemi döneminde PTT ve PTT personelinin kahramanca gece gündüz demeden her eve ulaşması, her ihtiyaçlarının karşılanması adına artan iş yoğunluğunun, ülke gündemine gelmesini sağlamış ve pandemide görev yapan personelin ikişer bin lira almasını sağlamıştır. Bayram ve resmi tatillerde personelin iznini kullanması için gerekli girişimlerde bulunulmuş ve bu alanda da başarılı olunmuştur.

 

Bütün bunlarla beraber toplu sözleşmeden bu zamana kadar geçen bir yıllık sürede alınan % 85’lik ücret artışlarının dışında; gelirleri bakımından ilk 10’a giren illerde görev yapan personele % 5 ile % 15 arası ilave zam, mobil hizmet veren personele tayın bedeli, merkez ve gişe personellerine ilave ödemeler, İHS’li personele ilave 300 TL ödeme, İHS’li personele çocuk yardımı, Yol yardımı, yemek yardımı, tüm personele su dağıtılması, araç kullanma bedeli, personelin işe geliş gidişinde bilet ücreti verilmesi gibi önemli kazanımlar elde etmiştir. Son olarak da PTT’de yaşanan promosyon ihalesinde büyük bir başarıya imza atarak tüm PTT çalışanlarının 15.250 TL almasını sağlamıştır. Üstelik bu kadar kazanım sadece üyelerimiz için değil, tüm PTT çalışanları için alınmıştır.

Kıymetli dostlar;

Birlik Haber-Sen ne zaman bir başarı elde etse, Birlik Haber Sen ne zaman kamuoyu önünde öne çıksa, Sendikamıza üye olan bir PTT çalışanı ne zaman bir göreve getirilse, yapılan her iyi işte karalama, küçümseme kampanyalarına başta KESK/ Haber Sen olmak üzere üye sayısı üçü beşi geçmeyen merdiven altı sendikalar, var güçleriyle çaba sarf ederek yalan ve yanlış algı üreterek sendikamıza saldırmaktadırlar.

Amaçlarının sendikal olmadığı, çalışanları ve yapılan her iyi işi kötüleyerek karamsar bir tablo sergilemek olan, HDP uzantısı troller ve bunların medyadaki uzantıları el birliği ile sendikamızı sarı sendika, faaliyet alanımızda bulunan PTT, TRT, RTÜK, BTK ve CİB gibi güzide kurumlarımızı ve yöneticilerini iş birlikçi ve yandaş ilan etmektedirler. Bu da yetmezmiş gibi yukarıda saydığımız onlarca kazanımı kendileri elde etmiş gibi algı çalışmaları yaparak emeğimizi çalarak sendikacılık oynamaya çalışmaktadırlar.

Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası, Haberleşme ve İletişim Hizmet Kolunun Yetkili sendikasıdır. Hukuksuzluk değil, hukuksuzluğu engelleyen bir misyonla görev yapmakta, hak mücadelesi vermektedir. Üyelerimizin belli görevlere gelmeleri sonrasında bu üyelerimizi liyakatsiz, yeteneksiz ilan etmeleri en basit tabir ile iş bilmezliktir. Her bir üyemiz kişisel emek ve gayreti ile bu görevlere gelmişlerdir. Göreve getirilen hiç bir üyemiz PTT’nin mevzuat ve yönetmeliklerine aykırı bir şekilde göreve gelmemiştir. Birlik Haber Sen üyesi olmayan birileri göreve getirildiğinde biz hukuka uygunluğuna bakarız hukuka uygun olarak yapılan atamalarda üyemiz olmasa dahi atanan kişiye ve kişilik haklarına saygı duyarız. Üyelerimizin kişisel emek ve başarılarını küçümsemeleri kişiye, emeğe ve kurumlara saygısızlıktır. Sendikamızın üyelerimizin hukukunu korumadaki gayret ve başarısını kirletmeye çalışmak anlamsız, konuşanlar ise ahlaksızdır. Onlara verilecek kötü bir haberimiz var, buradan ilan ediyoruz; ne yaparsanız yapın ne söylerseniz söyleyin üyelerimiz ve çalışanlar kazanmaya, sendikamız kazanım üretmeye, gelişmeye, her şeyin en iyisine ulaşmak adına büyümeye devam edecektir.

Şimdi buradan sizlere soruyorum?

Bu kadar kazanımın altına imza atan bu kadar başarıyı elde eden Birlik Haber-Sen mi sarı sendikadır? Yoksa birçok şehidimizin müsebbibi olan bölücü terör örgütü PKK'nın sendikal ve siyasal ayağı gibi davranan HDP ile her daim dirsek teması halinde bulunarak HDP milletvekillerinin kuklası haline gelen, sendikal faaliyetlerin siyasal iklimden uzak olması gerektiğini unutan, dışarıya karşı tek bir vücut halinde olmamız gereken bu ortamda bölücülük faaliyetleri yürüten terör örgütü PKK ve onun siyasal uzantısı olan HDP ile ülke çıkarlarının aksine ortak hareket eden Haber Sen/KESK mi sarı sendikadır?

Ayrıca bu sendika ile birlikte geçmişte sendikamızdan istediğini alamayan, kişisel menfaatlerini karşılamadığımız, dün menfaatleri uğruna mevcut iktidarın peşinde koşan, bugün ise siyasi ortamın değişeceği hülyasına kapılarak yarından rol kapacağını zanneden kişilerin kurduğu, merdiven altı sendika dahi demeye dilimizin varmadığı oluşumlar mı sarı sendikadır?

Kargaşa, kaos ve çatışma ortamı yaratma çabası, ülkemizde sıkıntılara sebebiyet verme gayreti kasıtlıdır. Çalışana karşı şirin gözükme gayretinde olan bu kesimin gerçek niyetinin farkındayız. Büyüyen ülkemizi durdurma çabası, milli birlik ve beraberliği sekteye uğratma, toplum içinde ve çalışma hayatında çatışma ortamı yaratma çabası planlı bir toplum mühendisliğinin parçasıdır. 

Sayın Basın Mensupları, kıymetli üyelerimiz;

Tüm kamuoyunun bilmesi gerekmektedir ki;

1 – Tüm sendikaların üye aidatları binde beş oranında iken Haber Sen/KESK üyelerinden binde sekiz oranında aidat almaktadır. Aradaki farkın devlet, vatan, millet canına kast ettikleri için memuriyetle ilişiği kesilerek KHK ile kurumlardan atılanlara aktarıldığı söylenmektedir. Bu eğer doğru ise üyelerinin sendikalarının neye ve kime hizmet ettiklerini aidatlarının nereye gittiğini bilmeleri adına önemlidir. 

2 – Sendika Başkanı dahil olmak üzere birçok sendika yöneticisi de suç teşkil eden ve kamu görevlisi sıfatına yakışmayan sayısız fiilleri bulunmaktadır. Sendika başkanlığını yürüten ve terör örgütlerinin sözcüsü haline gelmiş adeta HDP milletvekillerinin danışmanı gibi hareket eden şahıs, PTT bünyesinde Memur olarak görev yapmakta iken 10.06.2019 tarihinde 375 sayılı KHK'nın Geçici 35/B maddesi kapsamında görevine son verilerek kamu görevlisi sıfatını kaybetmiştir.

3 – Bu şahsın sendikamızın aleyhine yaptığı açıklamalar ve bir milletvekiline verdiği yanlış ve yanlı sufleler sonrası  o milletvekilinin TBMM’de verdiği soru önergeleriyle, terör örgütlerinin ve onlarının siyasi ayaklarının yaptığı açıklamalar karşılaştırıldığında ağız birliği yaptıkları aşikardır.

4 – Aile ve toplum yapımızın içine bir bomba misali bırakılan LGBT’nin çocuklarımıza hoş gösterilme çabalarının içerisinde oldukları yaptıkları bir çok açıklamada karşımıza çıkmaktadır. Bunun neresi sendikacılıktır? Bu şekilde açıklama yapmalarının altında kimler vardır?

Kıymetli Basın Mensupları, değerli üyelerimiz;

Sendikacılık konusunda ideolojik aparat olmak dışında, HDP, PKK, FETÖ gibi belli çevrelerin mankurtluğunu yapmak dışında faaliyeti bulunmayanların, Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen’in üyesini düşünen ve üyesiyle direnen erdemli, adil, asil sendikal duruşunun, sendikacılık kurgusunu anlamaya ve kavramaya aklı, uygulamaya sadık kalmaya da ahlakı yetmez. Bildik bir ideolojinin ve siyasi partinin amelesi olmaktan öteye bir vasıfları olmayan, kimi yazılı kimi görsel, sözde yayın kuruluşlarına ise iftira kutularını kapatıp, sayfalarını bize açmaları halinde gerçeği ve hakikati öğrenmeleri için mümkün hale getireceğimizi bildirmek isteriz.

Sendikamız ve yöneticileri aleyhine oluşturulan bu olumsuz iklime rağmen biz hak arama mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Bu minvalde buradan PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü yetkililerine de sesleniyoruz.

1 – PTT’de statü farklılıklarının kaldırılmasını, İHS’li personelin ve hatta tüm personelin kadroya alınması için Çalışma Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz çalışmalara destek verilmesini istiyoruz.

2 – Aynı işi yapan çalışanların maaşları arasındaki uçuruma varan maaş farklılıklarının, özellikle İHS’li Gişe Büro Görevlisi, Postacı ve Teknikerlerin aldıkları ücretlerin, aynı işi yaptıkları 399’lu personelle eşit hale getirilmesini istiyoruz. Eşit işe Eşit Ücret verilmesini istiyoruz.

3 – PTT’de İHS’li personele uygulanmakta olan ve çalışanı büyük sıkıntıya sokan performans uygulamasında yapılan değişiklik ile 60 adet günlük 1200 adet aylık teslim zorunluluğu getirilmiştir. Gişe personelinin performans puanlarında kısıtlamalara gidilmiş öyle ki birçok personel artık performans ücreti alamayacak hale gelmiştir. Bu durum zaten düşük ücretlerle çalışan İHS’li personele büyük bir maddi sıkıntı oluşturmuştur. Buradan yetkililere sesleniyoruz Performans uygulamasına getirdiğiniz kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Hatta performans uygulamasının tamamen kaldırılmasını istiyoruz.

4 – Son zamanlarda tüm PTT Başmüdürlüklerince Dağıtıcı personele günlük dağıtım adet limitleri verilerek bu limitlerin günlük teslimi istenilmektedir. Bu limitleri karşılamakta çalışanlar üstün çaba göstermelerine rağmen kendileri dışında oluşan nedenlerden dolayı istenilen adetleri karşılamakta zorlanmaktadırlar.

Personel elbet işini yapacak ve ekmeği uğruna tüm özveriyi gösterecektir. Ancak bu limitleri karşılamakta zorlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Şöyle ki; PTT farklı statülerde personel ve farklı bir çok mevzuata dayalı bir dağıtım sisteminde çalıştığından gönderilerin teslim süreleri uzamakta istenilen limitler karşılanamamaktadır.

Bu durumun düzeltilmesi belirlenen limitlerin karşılanabilir olması için öncelikli olarak statü farklılıklarının ortadan kalkması, kuruma gerekiyorsa eğer personel alımı yapılması ve mevzuat yönünden değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

5 – PTT’de uzun süredir görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmamaktadır. Bu durum personelin kurum aidiyetini olumsuz etkilemekte, geleceğe dair beklentilerini düşürmektedir ki; sonucunda personelin verimliliğini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenlerle bir an önce personelin kendi statüsünde yükselmesini sağlayacak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarının açılmasını istiyoruz.

6 – PTT, Yetkili Sendika ve Bankalar arasında yapılan Maaş Promosyon ihalesi sonucunda üst seviyede bir anlaşma yapılmış ve her PTT personeli 15.250 TL Maaş Promosyonu almıştır. Ancak aradan geçen zaman içerisinde enflasyonun artması Maaş Promosyon anlaşmalarında enflasyon oranında düzenleme yapılmasını gerekmektedir. Bu yönde PTT Genel Müdürlüğünün gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

7 – Toplu Sözleşmede elde ettiğimiz bir kazanım olan yol yardımından, özellikle Büyükşehirlerde görev yapan personel ulaşım maliyetlerinin artması nedeniyle ceplerinden harcadıkları yol ücretini kurumdan alamaz hale gelmiştir. Bu nedenle yol yardım prosedüründe gerekli düzenlemelerin yapılarak yol yardımı ücretlerinin artırılmasını ve prosedürdeki kısıtlamaların kaldırılmasını istiyoruz.

8 – İHS’li Gişe Büro Görevlisi, Postacı ve Dağıtım Müdürlerinin mesai ücretlerinde kısıtlamalara gidilmiştir. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılarak tüm çalışanların çalıştıkları saat kadar mesai ücretlerinin ödenmesini istiyoruz.

9 – Başka kurumlarda örneğini görmediğimiz sahada ve masada çalışan tüm PTT personeline verilen su yardımının dağıtımında son zamanlarda aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklığın giderilerek personelin su istihkakının aksatılmadan verilmesini talep ediyoruz.

Kıymetli dostlar;

Birlik Haber Sen olarak bilinmesini isteriz ki; Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen emeğe, emekçiye, insana, özgürlüğe, demokrasiye, adalete ve nihayet milletin iradesi, değerlerine dair yüksek hassasiyet ve yorulmak bilmez gayretinden ödün vermeden sendikacılık yapmaya, büyüyen güçlü Türkiye sevdasını sivil alanda ısrarla sürdürmeye devam edecektir.

Bu vesile ile toplantımıza katıldığınız için sizlere teşekkür ediyor; çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Okunma Sayısı : 2431

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?