Birlik Haber-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı

08/03/2023

Birlik Haber-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurul sonunda Genel Başkan Ömer Budak güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Ankara’da gerçekleştirilen 7. Olağan Genel Kurula, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk, Mehmet Emin Esen, Hacı Bayram Tonbul, Mehmet Bayraktutar, Soner Can Tufanoğlu, Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, komisyon başkanları, sendika genel başkanları, Birlik Haber-Sen Üst Kurul Delegeleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen üye ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Birlik Haber-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Divanın oluşturulmasıyla başladı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul başkanlığında oluşturulan divanda; Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Bayındır Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Şimşek, Memur-Sen Avukatı Ahmet Gönenç ve Hukuk Toplu Sözleşme Sorumlusu Raşit Eğin yer aldı. Divanın oluşmasının ardından Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, açılış konuşması yaptı.

Konuşmasına deprem nedeniyle ertelenen genel kurul için teşkilatın hassasiyeti dolayısıyla teşekkür ederek başlayan Genel Başkanı Ömer Budak, ülkede yaşanan deprem felaketi sebebiyle buruk bir Genel Kurul gerçekleştirdiklerini ve ilk andan itibaren deprem bölgesinde vatandaşların yardımına koştuğunu belirtti.

Birlik Haber-Sen olarak 12 yıldır yetkili sendika olmanın gururuyla üye sayısının 15 bine yaklaştığını belirten Budak, “Sendikacılığa değişim ruhunu, değişim heyecanını getiren siz değerli yol arkadaşlarımızla bir araya gelerek hüznümüzü ve heyecanımızı paylaşmamız, hep birlikte heyecan birikimini yenilemememiz, vizyon ve hedeflerimizi tazelememiz büyük önem taşıyor. Bu yol haritamızın rehberi, yol göstericisi teşkilatımızdır, üyelerimizdir, sizlersiniz” diye konuştu.

Teşkilat yapılanmasına ve hizmet kolu çalışanları için verilen özene değinen Genel Başkan Budak; “Birlik Haber-Sen olarak bu bilinçle örgütlülüğümüze önem veriyoruz. Çalışanlarımızın, emekçilerimizin sosyal hak ve hukuklarını korumak, kazanımlar üretmek, daha iyiyi elde etmek için örgütlü gücümüzü daha da artırmak için durmadan yılmadan çalışmaya devam ediyoruz. Biz biliriz ki; “Güneş yalnız da olsa etrafına ışık saçar.”  Aydınlık yarınlar için ışık yaymaya devam edeceğiz. Büyük ve güçlü ülkemizin yarınlarını birlikte inşa edeceğiz. Toplumumuzun huzur ve refahın büyümesinde aktif rol alacağız. Nifak tohumu ekmeye çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Milletimizin hiçbir ferdini ayırt etmeden hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Uzun ve ince bir yolda olduğumuzu unutmadan gece gündüz çalışacağız. Biz sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getireceğiz.” dedi.

Budak, Birlik Haber-Sen’in örgütlü gücü sayesinde hizmet koluna önemli kazanımlara imza attığını belirterek Covid pandemisi süreci başta olmak üzere elde edilen kazanımları hatırlattığı konuşmasını “Büyük ve güçlü ülkemizin yarınlarını birlikte inşa edeceğiz. Toplumumuzun huzur ve refahın büyümesinde aktif rol alacağız. Nifak tohumu ekmeye çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Milletimizin hiçbir ferdini ayırt etmeden hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Depremde felaketinde vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Budak; “Yaşanan felaket bizleri ve ülkemizi derinden yaraladı. Rabbim bir daha bu millete böyle acılar göstermesin. Bizler Birlik Haber-Sen olarak her bir hizmet kolu çalışanımızın, kamu görevlimizin ve vatandaşımızın yarası sarılana, sıcak yuvalarına kavuşana kadar destek olmaya ve yanlarında durmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Genel Kurul’da konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, deprem felaketinin tüm gündemi derinden sarstığını ve değiştirdiğini belirterek Memur-Sen’in de depremin ilk anından itibaren görev aldığını ifade etti. Yalçın, Memur-Sen’in bu süreçte sahada aktif olarak yer aldığının altını çizerek “Ülke olarak zor bir süreç yaşıyoruz ama biz nice zorlukların üstesinden gelmiş bir millet olarak bunun üstesinden gelme noktasında hiçbir tereddüt yaşamıyoruz. Bu günleri de geride bırakacak, yaşadığımız acıları geride bırakacak, dayanışmayla etrafımıza ışık saçmaya devam edeceğiz. Çünkü biz güçlü bir milletiz ve güçlü bir ülkeyiz. Birbirine kayıtsız kalmayan bir kitleyiz. Biz kayıtsız kalmadığımız için dünyanın neresinde bir mağdur bir mazlum varsa, her seferinde onların gözyaşlarını silmek için el uzatan bir millet olduğumuz için bu depremde dünyanın her yerinden bizim için harekete geçildi” diye konuştu.

Bosna Hersek’teki sendikanın Türkiye için gönderdiği yardımı duygulanarak anlatan Yalçın, “Türkiye’yi güçlü tutan şey, Anadolu’daki bir teyzemizin ineği satıp parasını deprem bölgesine göndermesi milletimizin hasleti ve faziletidir. Türkiye’yi yalnız bırakmayan ise ülkemizin ve milletimizin şimdiye kadar dünyanın her tarafına uzattığı dost elidir. Bosna Hersek Türkiye’nin hamiyetini her zaman hissetmiş bir ülke. Orada bir konfederasyon tüm üyelerine bir çağrıda bulunarak Türkiye’ye yardım için yola çıkıyor. Üyelerinin aylıklarından, maaşlarından biriktirerek topladıkları 2 milyon lirayı Mehmet Akif İnan Vakfı aracılığıyla bölgeye ulaştırıldı. Bosna’dan gelen bu destek, Türkiye’nin sahip olduğu önemi, değeri gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Memur-Sen Üzerine Düşeni Hakkıyla Yerine Getirdi”

Memur-Sen’in Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından ve en büyük emek örgütlerinden biri olarak deprem sürecinde sorumluluk aldığını belirten Yalçın, “Depremin ilk anında arama kurtarma ekiplerimizi sahaya yönlendirdik. Bütün teşkilatımızı arayarak bir seferberlik çağrısı yaptık. Teşkilatımıza kan bağışı yapmaları çağrısında bulunduk. Ardından 71 ilimizde ayni yardım toplayarak deprem bölgesine ulaştırılmasını sağladık. Ben teşkilatımıza gösterdiği bu çaba için teşekkür ediyorum. Teşkilatımız yine üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdi. Tıpkı Covid sürecinde bu ülkenin yükünü omuzladıkları gibi… Nepal’de Sri Lanka’da yaşanan felaketlerde yardım eli uzatmış, kimsenin mezhebine, dinine, ırkına bakmadan sorumluluk alan bir teşkilatız. Bu hassasiyetle yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Sendikacılığımızı da bunun üzerine inşa ediyoruz” şeklinde konuştu.

Birlik Haber-Sen’in Eğitim-Bir-Sen’in ardından kurulan ikinci sendika olduğuna vurgu yapan ve o süreçte Memur-Sen’in mücadelesinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Birlik Haber-Sen bizim en köklü sendikamızdır. Memur-Sen çatısı altında kurulan ikinci sendikamızdır. Çok önemli tarihi dönemeçlere şahitlik etmiş köklü bir teşkilatı vardır. Birlik Haber-Sen Memur-Sen’in ülke için verdiği mücadelede önemli şahitlikleri ve payı vardır. Bizler halen o günleri hatırlıyoruz ve unutmuyoruz. Biz durduğumuz noktayı, başladığımız ve geçtiğimiz yerleri hiç unutmadık. Turnikeleri kuran, özgürlükleri kısıtlayanlar, ikna odalarında öğrencilere baskı uygulayanlar, bin yıl sürecek diye topluma tehdit savurup toplumu dizayn etmeye çalışanlar, toplumun dini ile dalga geçip toplumun huzuruna dinamit koyanlar, katsayı uygulaması ile imam hatiplerin önünü kesenler, talim terbiye kuruluyla müfredatla oynayıp toplumun geleceğini şekillendirenler, gölcük depremi için gelen yardımlarla memur maaşlarını ödeyebilecek noktaya gelenler şimdi yeni bir umut olarak sunulmaya çalışılıyor” diye konuştu.

“Biz üyelerimizin gururu, kamu görevlilerinin tamamının umudu olarak kazanım üretmeye devam edeceğiz” diyen Yalçın, “Sadece bir yıl içerisinde ek gösterge, sözleşmeliye kadro ve toplu sözleşme ikramiyesine kadar pek çok icraatin altında alın teri olan bir teşkilatız. Hepimizin sorunları olabilir, çünkü kamu geniş bir alan. Hepsi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Ama şunu unutmayacağız. Şimdiye kadar kazandığımız her şeyi, elde ettiğimiz tüm kazanımları örgütlü gücümüzle aldık. Bu gücü korumak, büyütmek zorundayız. Kamu görevlilerinin milli gelirden adil bir şekilde pay alması için sürdürdüğümüz mücadeleyi devam ettireceğiz. Bunu tüm bileşenlerimizle yapacağız. Sendikalarımızla, komisyonlarımızla, üyelerimizle yapacağız” diyerek konuşmasını noktaladı.

7. Olağan Genel Kurul sonunda Genel Başkan Ömer Budak güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Seçim sonuçlarına göre yeni Birlik Haber-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

Ömer Budak (Genel Başkan)

Gürbüz İnaltekin (Genel Sekreter)

Evren Akpınar (Genel Başkan Yardımcısı/Mali İşler)

Cengiz Şişman (Genel Başkan Yardımcısı/Teşkilatlanma)

Recep Dağtekin (Genel Başkan Yardımcısı/Hukuk ve Toplu Sözleşme)

Fatih Adem Gençbay (Genel Başkan Yardımcısı/Basın ve İletişim)

Mitat Karaca (Genel Başkan Yardımcısı/Eğitim ve Sosyal İşler)

Okunma Sayısı : 160

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?