BİR MAMA, BİR BEZ, BİR SMS

30/11/-0001

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu, Suriyeli kadın ve çocuklara yönelik 'Bir Mama Bir Bez, Sadece Bir SMS' adıyla yardım kampanyası başlattı. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Berrin Sevil Kazancı, savaşın en önde gelen mağdurlarının her seferinde kadınlar ve çocuklar olduğunu belirterek, Kadınlar Günü arefesinde böyle bir kampanya başlattıklarını söyledi.

 

Kızılay, Kimse Yok Mu, Cansuyu, İHH, Deniz Feneri, Yardımeli derneklerinin temsilcilerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Berrin Sevil Kazancı, esefle kınananlardan değil, rahmet okunanlardan olmak istediklerini belirterek, "Memur-Sen Kadınlar Komisyonu olarak, bu rahmetin katrelerini paylaşalım, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe işte o rahmetle adım atalım. Bunun için Suriye’de yaşanmakta olan iç savaşın en önemli mağdurlarının en elzem birkaç ihtiyacının karşılanmasına vesile olalım. Bu amaçla “BİR MAMA BİR BEZ- SADECE BİR SMS” sloganlı kampanyamızı, 8 Mart günü itibarıyle başlatıyoruz. Bu kampanyada bizden desteklerini esirgemeyen yardım kuruluşlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

 

Yardımın nasıl yapılacağına yönelik de açıklamada bulunan Kazancı, vatandaşların yardım etmek istedikleri yardım kuruluşunun sms hattına, 'MEMURSEN' yazarak mesaj atabileceğini kaydetti. Yardım kuruluşlarının SMS hatları ise şu şekilde: Kimse Yok Mu: 5777, Yardımeli: 4031, İHH: 3072, Deniz Feneri 5560. SMS bedeli ise 5 TL.

 

KADINLAR HER GÜN HATIRLANMALI

Kadınlar Günü'yle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Kazancı, tüm kadınların yalnızca 8 Mart’ta değil, değer verilen varlıklar olarak yılın her günü hatırlanması gerektiğini belirtti. Kadının toplum içinde hak ettiği değeri gördüğü günlere ulaşmak için yapılması gereken çok iş ve aşılması gereken çok engel olduğunu ifade eden Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Kazancı, "Bizler etnik köken ve toplumsal sınıf ayrımı gözetmeksizin tüm kadınların sorunlarını bu ülkenin gelişmesinin önündeki toplumsal bariyerler olarak görmekteyiz. Çalışma hayatında çok önemli sorunlarla karşı karşıyayız. Bunlardan biri; annelik yaparken, engelli veya yaşlı yakınına bakarken katı mesai uygulamalarıyla karşı karşıya bulunmaktır. Bu katı mesai uygulamaları iki tarafı keskin bir kılıç gibidir. Anayasanın dezavantajlı gruplara yönelik Pozitif Ayrımcılık ile ilgili hükümlerinin artık sözün ötesine geçilerek, fiiliyatta da uygulanır hale geldiği günleri görmek istiyoruz" dedi.

 

Yasal düzenlemelere rağmen ortadan kalkmasını umdukları şiddetin halen devam etmesini esefle, şaşkınlıkla ve teessürle takip ettiklerini dile getiren Kazancı, "Bu şiddet eğiliminin ekonomik, sosyal ve psikolojik sebeplerinin alışılagelen yöntemlerin de ötesine geçilerek araştırılması ve çözümler üretilmesi gerekmektedir. Kadına yönelik şiddet olaylarının da en ağır şekilde cezalandırılmasını istemekteyiz. Vicdanları bu konuda uyanmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Basın toplantısına katılan yardım kuruluşlarının temsilcileri de, gerek Türkiye'deki, gerekse Suriye'deki savaş mağduru kadın ve çocukların yardımına koşmanın insani bir sorumluluk olduğunu dile getirerek, kampanyadan dolayı Memur-Sen Kadınlar Komisyonu'na teşekkür etti.

 

Okunma Sayısı : 1882

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

ÖZGÜRLÜĞE 12 MİLYON 300 BİN İMZA

ÖZGÜRLÜĞE 12 MİLYON 300 BİN İMZA - 30/11/-0001

ÖZGÜRLÜĞE 12 MİLYON 300 BİN İMZA

HATIRA YARIŞMASI

HATIRA YARIŞMASI - 30/11/-0001

HATIRA YARIŞMASI

İMZA ATAN MİLYONLARA TEŞEKKÜRLER

İMZA ATAN MİLYONLARA TEŞEKKÜRLER - 30/11/-0001

İMZA ATAN MİLYONLARA TEŞEKKÜRLER

İMZA KAMPANYASINA DESTEK

İMZA KAMPANYASINA DESTEK - 30/11/-0001

İMZA KAMPANYASINA DESTEK

UCUBE YASAKLARINDAN KURTULMALI

UCUBE YASAKLARINDAN KURTULMALI - 30/11/-0001

UCUBE YASAKLARINDAN KURTULMALI

@BirlikHaberSen tarafından gönderilen tweetler
M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
TÜMÜ
ANKET
Web sitemizde yayınlanan haberleri takip ediyor musunuz?