Birlik Haber-Sen’den 81 İlde Basın Açıklaması

22/11/2018

Birlik Haber-Sen, 81 ilden eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamaları ile PTT A.Ş. personeli başta olmak üzere kamu çalışanlarının sıkıntılarını kamuoyuna duyurdu.

81 ilde gerçekleştirilen basın toplantıları ve açıklamalarıyla, PTT A.Ş. personelinin mesai saati ücretleri konusundan taşeronların kadroya alınmasına kadar birçok konu ele alındı.

Basın açıklamalarının İstanbul ayağı ise Bayrampaşa Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğü ve Fatih Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğünün bulunduğu Topkapı yerleşkesinde gerçekleştirildi. Birlik Haber-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda çalışanın katıldığı basın açıklamasını, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak yaptı.

Basın açıklaması metni;

Kıymetli basın mensupları,

Değerli çalışma arkadaşlarımız,

PTT A.Ş. son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek sektörde bir numaralı marka haline gelmiştir. PTT A.Ş.’nin sektörde bir numara haline gelmesinde yapılan uygulamaların yanı sıra personelin özverili olarak verdiği emek ve gayret en önemli etkenlerdendir.

Çünkü PTT A.Ş. personeli kurumunu sever, yaptığı işi sever, bilir ki vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.  Bilir ki helal kazanmanın yolu çok çalışmaktan ve üretmekten geçer.

PTT personeli,

Bir çok iş yerinde personel eksikliği olmasına rağmen izne ayrılmamış, hastaneye gitmemiş, mesai kavramı gözetmeden çalışmış, ailesinin ve sevdiklerinin acılı ve güzel gününde dahi fedakarlık ederek yanlarında  olamamıştır.

PTT personeli,

Hafta sonu dememiş çalışmış, bayram dememiş çalışmış, üretmiş,  PTT A.Ş.’yi bir numara yapmış, ülkesine ve milletine kazandırmıştır.

Postacı kardeşim sıcak, soğuk, yağmur, çamur dememiş 81 ilin tamamında en ücra köşeye varana dek 81 milyona her gün hizmet vermiştir. Postacı kardeşim günlük taşıyabileceği postanın çok daha fazlasını taşımış, yetmezmiş gibi akşamda evine iş götürmüştür. Gişede çalışan memur kardeşim; akşam yedilere, sekizlere kadar çalışmış, evine ve ailesine vakit ayıramamıştır.

PTT personeli,

Bu denli iyi niyetli, özenli ve özverili çalışırken iş yoğunluğu durmadan artmış; emekli olan personelin yerine yeni personel alımı yeteri kadar yapılmamıştır. Şube sayıları arttırılmış, yapılan yeni anlaşmalarla gönderi sayıları artmıştır. Bazı PTT merkezleri esnek çalışma adı altında saat on dokuza kadar çalışmaya devam ettirilmiştir.

PTT A.Ş. personeli 399’lu, İHS’li ve taşeron diye ayrılmış iş eşit yapılmasına rağmen yapılan işe eşit ücret verilmemiştir. Toplu sözleşmeden elde edilen hak ve kazanımlar çalışanlara verilmemiş, hatta elde edilen hak ve kazançlarda yayınlanan genelgelerle bir bir çalışanın elinden alınmıştır.

Kıymetli çalışma arkadaşlarım;

1 - Bütün bunlarla birlikte yükselen enflasyon nedeniyle çalışanın alım gücü düşmüştür bu nedenle yılsonunu beklemeden enflasyon farkının ödenmesi gerekmektedir.

2 – Özellikle 399’lu personel Gelir Vergisi yükü altında ezilmektedir hükümetimizden beklentimiz gelir vergisinde yaşanan bu sıkıntıların ortadan kaldırılmasıdır.

3 – Öğretmen, İmam, Hemşire ve Polislere verilmesi planlanan 3600 EK Göstergeye PTT A.Ş. çalışanlarının da kademeli olarak dahil edilmesi gerekmektedir.

4 -   Toplu sözleşmede imza altına aldığımız KİT’lerde çalışan 399’lu personele skala düzenlemesi yapılması hakkından PTT A.Ş. personeli mahrum bırakılmıştır. PTT A.Ş. personeli içinde SKALA düzenlemesi yapılması gerekmektedir.

5 – Özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli çalışanların temel ücretleri yaptık artırdık denilerek bu güne kadar artırılmamıştır. İHS’li personellerin ücretlerinde en kısa sürede artış yapılmalıdır.

6 – 399’lu çalışanların görevde yükselme yönetmeliği değiştirilerek kurumda yükselmelerinin önü kesilmiştir. Bu konuda tüm uyarılarımıza rağmen düzenleme yapılmamıştır. Biz de Birlik Haber Sen olarak Danıştay’ da 2017/376 Esas numarası ile dava açarak itirazımızı hukuki olarak ortaya koyduk, bununla beraber, çıkarılan KHK ile iptal edilen 399’lu kadro ve pozisyonların iptaline yönelik kararlara karşı Danıştay 2.ci dairesinde 2017/2582 Esas numaralı dava açtık, İHS’li Personelin Performans değerlendirme yönetim sistemi usul ve esaslarının bazı maddelerinin iptali için Danıştay 2’nci dairesinde 2016/12507 esas numaralı dava açtık. 399’lu Başdağıtıcı ve Dağıtıcıların statü değişikliği konulu 26.01.2017 tarih ve 21230 sayılı genelgenin iptali için Danıştay 2.dairede 2017/375 esas sayı ile dava açtık. Açtığımız davalar sonuçlanmadan gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

7 – Yapılan personel alımları yetersiz kalmıştır. Yapılan son personel alım sınavlarında 1200 dışarıdan 1800 taşeron olmak üzere 3000 postacı kadrosu tahsisi yapılmasına rağmen soruların zor olması ve baraj puanı nedeniyle yok denecek kadar az sayıda personel sınavı kazanmıştır ki bu kesinlikle yeterli bir sayı değildir. En kısa sürede yeniden personel alımı yapılmalıdır.

8 – Kamudaki tüm kurumlarda görev yapan taşeronlar kadroya geçirilmişken PTT A.Ş. taşeronları kadroya alınmayarak büyük bir hak kaybına uğratılmışlardır. PTT A.Ş.’de görev yapan taşeronlarında kadroya alınması için çalışma yapılmalıdır.

9 – Geçmiş dönemlerde yapılan unvan değişikliği ve yükselme sınavlarındaki beceriksiz uygulamalar nedeniyle birçok arkadaşımız mağdur duruma düşerek hak kaybına uğramıştır. Hak kaybına uğrayan bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

10 – Dağıtıcı arkadaşlarımızdan nedenlerine ve niçinlerine bakılmaksızın teslim edemediği gönderilerin karşılığı ceza kesilmeye başlanmıştır. Bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir.

11 - Bardağı taşıran son damla olarak ise özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin mesai saati 30 saatten 20 saate düşürülmüş, yetmezmiş gibi yıllık izin, sıhhi izin, idari izin, sendika izni kullanmak suretiyle haftalık 40 çalışma saatini doldurmayan personele anayasa ve kanunlar hiçe sayılarak hafta sonu mesaisi ödenmeyeceği bildirilmiştir. Bu uygulamaya son verilmesi gerekmektedir.

Değerli basın mensupları,

Kıymetli iş arkadaşlarımız,

Bizler ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu zor ve sıkıntılı sürecin fazlasıyla farkındayız bizler 15 Temmuz işgal girişiminde canımızı hiçe sayıp işgale direnen ve üyelerini direnişe davet eden öncü sendikalardan biriyiz. Bizler şu an ekonomik olarak büyük sıkıntıların yaşandığının da farkındayız. Zararın ortadan kaldırılması için Genel Müdürlüğün çalışma yapılması talimatı bazı yöneticilerce yanlış anlamış olacak ki çalışıp, üretip kazanarak gelir artırıcı önlemler ve eylemler yapmak yerine personelin çalıştığı ve anasının ak sütü gibi hak ettiği mesaisinden keserek zararı ortadan kaldırmayı düşünmektedirler.

Bu yanlıştır ve kabul edilemez bir durumdur. Biz nasıl ki doğrunun yanında durmasını biliyorsak; yanlışı ifade etmekten de bu güne kadar nasıl geri durmadıysak, bu günden sonrada geri durmayacağız.

Bu doğrultuda yukarıda maddeler halinde dile getirdiğimiz sorun ve sıkıntıları Kurum İdari Kurul Toplantısına taşıyacağımızı çözüm üretilmediği takdirde, siz çalışan ve üreten arkadaşlarımızdan aldığımız güç ve kanunun bizlere tanıdığı yetki ile her tür çalışmayı ve eylemi gerçekleştireceğimizi bilmenizi ister, bu gün buraya gelip açıklamamıza destek verdiğiniz için sizlere teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

,

 

Okunma Sayısı : 422

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Yeni Web Sitemizin Kullanışlı ve Daha Estetik Olduğu Fikrine Katılıyor musunuz?