BAŞKANLARIMIZ 26. DÜNYA POSTA KONGRESİNE KATILDILAR

20/09/2016

Genel Başkanımız Ömer Budak ve Genel Başkan Yardımcımız Cengiz Bekar, 192 ülkeden yaklaşık 2 bin delegenin katılımıyla gerçekleşen Posta sektörünün geleceğine yön verecek kararların alınacağı "26. Dünya Posta Kongresi" ne katıldılar.

İstanbul’da Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik,’ in de katılımlarıyla gerçekleşen kongreye Genel Başkanımız Ömer Budak ve Genel Başkan Yardımcımız Cengiz Bekar ve İstanbul Avrupa Yakası 15 Nolu Şube Başkanımız Cengiz Şişman’ da katıldı.

"DÜNYA KENTİ İSTANBUL'A HOŞ GELDİNİZ"

Açılış Töreni'ndeki konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Kültürlerin, uygarlıkların, Doğu ile Batı'nın buluşma noktası, dünya kenti İstanbul'a hoş geldiniz. 7 Ekim'e kadar devam edecek olan Dünya Posta Kongresi'nin açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum" dedi.

2012 yılında Doha'da 25' incisi yapılan Kongre'de Türkiye'nin ev sahipliğine talip olduğunu ve delegelerin ittifakıyla bu talebin kabul edildiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Bu önemli küresel etkinliğin İstanbul'da gerçekleşmesi kararını veren sizlere ve bütün hazırlık çalışmasını yapan Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarına, Sayın Bishar HUSSEIN başta olmak üzere UPU sekretaryasına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yıldırım, 26. Kongre'nin UPU'nun ilk "kağıt dostu" kongresi olarak anılacağını, bu nedenle aynı zamanda "çevreci kongre" olma özelliği bulunduğunu kaydetti.

Başbakanımız Binali YILDIRIM, konuşmasında PTT'nin yakaladığı ivmeye de işaret etti. 2002 yılında göreve geldiğinde PTT'nin zarar eden bir kuruluş olduğunu, yaptıkları çalışmalar neticesinde bu durumun ortadan kalktığını ve hizmetlerin gelişip çeşitlendiğini ifade eden Sayın YILDIRIM, "PTT, bir yandan teknolojiyi yakalıyor, diğer yandan da kişisel posta pullarıyla, geleneksel mektup hizmetleriyle geçmişi koruyarak geleceği inşa ediyor" dedi.

Binali YILDIRIM, konuşmasında 15 Temmuz'daki darbe girişimine de değinerek şunları söyledi: "Malum, 15 Temmuz gecesi ülkemizde bir darbe girişimi oldu. Türk demokrasisine, Türkiye'nin milli iradesine karşı yapılan bu kalkışmayı aziz milletimiz ferasetiyle, basiretiyle,onurlu duruşuyla yenmeyi bilmiş ve Türkiye'nin geleceğini, demokrasisini teminat altına almıştır. Bu olaydan sonra bazı fırsatçı çevrelerin dört yıl önce karar verilen bu organizasyonu güvenlik gerekçe gösterilerek İstanbul'dan başka bir yere alınması için çaba içerisine girdiklerini biliyoruz. Ancak uluslararası posta birliğinin kararlı tutumu ve PTT yönetiminin haklı mücadelesi sonunda bugün Doha'da alınan karar aynen gerçek oldu. Değerli dostlar şunu asla unutmayalım: Terörden kaçmakla güvenli olamazsınız. Terörü korkutursanız o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak. O zaman dünyada da, Türkiye'de de, her yerde güvenlik sağlanır."

Başbakanımız Sayın YILDIRIM, mülteci kriziyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, "60 milyonu bulan mülteci var, vatansız insan var. Bunların sorunlarını çözmeden, küresel problemlere gözümüzü kulağımızı kapatarak terörden arınmış bir dünya inşa edemeyiz. Mutlaka ve mutlaka dünyanın çeşitli yerlerinde var olan terörün sebeplerine, derinliklerine inmemiz gerekir. Bir terör örgütüyle mücadele ederken başka terör örgütlerini de doğurmak gibi bir yanlışın içine asla düşmemeliyiz" dedi. Türkiye'nin 3,5 milyon mülteciye kucak açtığını hatırlatan Sayın YILDIRIM, "6 yıldır ekmeğimizi paylaşıyoruz, evimizi paylaşıyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz. Çünkü biz misafirsever bir milletiz. Biz darda, zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz. Bizim geleneğimiz budur, geçmişimiz budur" diye konuştu.

"ÇOK BÜYÜK PROJELER GERÇEKLEŞTİRDİK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, son 14 yılda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM sayesinde Türkiye'nin haberleşme,iletişim ve posta sektörlerinde de çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğine işaret ederek, "Sadece PTT'de değil, havacılıkta, kara yollarında, demiryollarında, denizcilik sektöründe bize çok yukarılarda olan bayraklar devrettiniz. Biz bütün arkadaşlarımızla birlikte yine sizin himayelerinizde bütün bu sektörlerde dünyayla rekabet edebilmek, dünyanın gidişatına ayak uydurabilmek adına gerçekten gecemizi gündüzümüze katıyoruz" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme alanlarında Türkiye'nin gerçekleştirdiği büyük projelerle ilgili de bilgi aktaran Sayın ARSLAN, "Türkiye'nin yap-işlet-devret modeli dünyanın birçok yerinde artık doktora dersi olarak okutuluyor" dedi.

Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, 26. Dünya Posta Kongresi sonrasında Türkiye'nin 2020 yılına kadar Dünya Posta Birliği İdari Konsey Başkanlığı'nı üstleneceğini ifade ederek, "Bu Kongre'de alınan kararları çok iyi bir şekilde uygulayarak dünyaya örnek olacağız. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Şimdiden verecekleri katkıların ülkemize, dünyaya, insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

"ZAMANIN RUHUNU YAKALAMA ZAMANIDIR"

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK, Anadolu topraklarının çağlar boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve insanlık tarihinin dönüm noktalarına tanıklık ettiğini belirterek, "Bu coğrafyadaki köklü geçmişi, muazzam tarihi ve kültürel değerleri, bölgesindeki güçlü konumu ile dünyada bir yıldız gibi parlayan ülkemiz, son yıllarda gerçekleştirdiği uluslararası organizasyonlara bir yenisini daha eklemektedir. Kurucu üyeleri arasında yer aldığımız Dünya Posta Birliği'nin Türkiye'de ilk kez bir kongresini düzenlemenin gururunu taşıyoruz" dedi.

175 yıllık köklü bir geçmişe sahip PTT A.Ş.'nin posta, kargo, bankacılık ve e-ticaret alanlarında yaygınlaşmış bir hizmet ağına sahip olduğunu ifade eden Sayın BOZGEYİK, "Küreselleşme süreci, değişen ekonomik yaklaşımlar ve posta piyasalarında özel teşebbüslerin de yoğun olarak faaliyet göstermesiyle gelişen rekabet ortamı posta sektöründe bir reform programını gerekli kılmaktadır. Zamanın ruhunu yakalama zamanıdır. İnsanoğlunun kuşların kanadında ilettiği notlardan, telgraf tellerini titreten mesajlardan,hasret yüklü mektuplardan günümüze çok şey değişti. Artık mesajlar bir tek bir tuşla saliseler içinde iletiliyor. E-ticaret, posta hizmetlerinin önemli bir parçasını teşkil ediyor. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği global dünyada müşterilerimizin değişen ve çeşitlenen ihtiyaçları doğrultusunda posta hizmetlerine yön vermemiz büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK, konuşmasında Bakanlar Konferansı'na da değinerek şunları söyledi: "Doha ile başlayan Bakanlar Konferansı düzenlenmesi, hükümetlerin posta sektörü konusundaki farkındalıklarını artırmada son derece önemli bir işlevi yerine getirmektedir. 26. Kongre'nin de en önemli gününü 4 Ekim Bakanlar Konferansı oluşturmaktadır. Yine hükümet yetkilileri ve üst düzey yöneticiler burada ortaya koyacakları görüşleri ile geleceğin posta stratejisine yön vereceklerdir. 2012 yılında Sayın Başbakanımızın liderliğinde alınan kongre kararının ardından çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese ve bu Kongre'nin Türkiye'de yapılmasına destek veren tüm yöneticilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Savaşların ve mülteci krizi gibi insanlık dramlarının yaşandığı günümüzde posta güvercinlerinin barış çağrısının tüm dünyada karşılık bulmasını temenni ediyorum. İstanbulumuzun eşsiz tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve bol köpüklü bir Türk kahvesi eşliğinde sektörümüz için hayırlı kararlar almamızı, 26. Dünya Posta Kongresi'nin verimli geçmesini diliyorum."

"TÜRKİYE'YE MÜTEŞEKKİRİZ"

Dünya Posta Birliği (UPU) Genel Müdürü Sayın Bishar HUSSEIN, "Bu güzel şehirde, İstanbul'da düzenlenen Kongre'ye hoş geldiniz"diyerek başladığı konuşmasında, 26. Kongre'ye ev sahipliği yapmayı kabul etmesi nedeniyle Türkiye'ye müteşekkir olduklarını ifade etti. Sayın HUSSEIN, "Türkiye'nin bu Kongre'yi düzenleme konusunda ısrarlı ve kararlı davranması aslında Birliğe verilen desteğin çok güzel bir kanıtıdır. Bütün heyet temsilcilerine çok sıcak bir konukseverlik gösterdiniz. Herkes adına size çok müteşekkiriz. İstanbul iki kıtayı kucaklayan bir şehir. Burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Bishar HUSSEIN, Türkiye'deki 26. Kongre'nin çok modern şartlarda ve çok verimli bir biçimde gerçekleştirileceğini ifade etti. 26. Kongre'nin "kağıt dostu" olduğuna işaret eden Sayın HUSSEIN, hem maliyetleri kısıtlı tutmak hem de çevreyi korumak adına Türkiye'nin çok önemli bir adım attığını belirterek bu konudaki teşekkürlerini iletti. Genel Müdür Bishar HUSSEIN, "Geçen yıl Birleşmiş Milletler,Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni belirlemiştir. UPU, söz konusu her bir kalkınma hedefine katkıda bulunabilecek konumdadır. Elimizdeki altyapıülkelerin sosyal kalkınması açısından temeldir. Hepimizin postacılık idarelerine destek vermesi çok önemli. Ancak bu şekilde Birliğimizin başarısını bugün ve gelecekte de devam ettirebiliriz" dedi. 26. Kongre'de belirlenecek"Dünya Posta Stratejisi"nin İstanbul'un adıyla anılacağına işaret eden Sayın HUSSEIN, "Bu kongre sayesinde ülkelerin genel olarak kalkınmasında posta sistemlerinin öneminin giderek artacağına inanıyorum. Kritik bir dönemden geçiyoruz; bu Kongre'de tarih yazabilecek bir konuma gelmiş bulunmaktayız. Amacımız, Birliğin 143 yıl önce oluşturulan vizyonunu geleceğe taşımaktır" dedi.

Konuşmaların ardından "26. Dünya Posta Birliği (UPU) Kongresi" konulu Anma Pulu'nun lansmanı gerçekleştirildi ve 26. Kongre'nin Aile Fotoğrafı çekildi. Daha sonra ise Pul Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

KONGRE 7 EKİM'E KADAR SÜRECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın himayesinde, PTT A.Ş.'nin ev sahipliğinde gerçekleşen "26. Dünya Posta Kongresi", 7 Ekim'e kadar sürecek. Kongrede, 2017-2020 yılları arasında Dünya Posta Birliği'nin (UPU) faaliyetlerine yön verecek "İstanbul Dünya Posta Stratejisi" belirlenecek. Ülkemiz, Kongre'nin ardından 2017-2020 yılları arasında UPU İdari Konsey Başkanlığı'nı üstlenecek.

Okunma Sayısı : 1391

Haber Fotoğrafları

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Yeni Web Sitemizin Kullanışlı ve Daha Estetik Olduğu Fikrine Katılıyor musunuz?